top of page
DECHY START

ODDĚLENÍ   DECHOVÝCH NÁSTROJŮ 

Vedoucí oddělení:

Mgr. Lenka Kozderková

kozderkova300.jpg
hodankova300.jpg
sakamoto.JPG
K.-Soukalová-Váchová_fotograf-Zdeněk-Kre
Tereza Novotná.jpg
PEPÍK

O oddělení : 

Výuku na oddělení dechových nástrojů zajišťují renomovaní pedagogové a hráči předních českých orchestrů /Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK/ v těchto oborech: příčná flétna, klarinet, fagot, saxofon, lesní roh,trubka, pozoun.. Hru na trubku a saxofon je možné studovat také v rámci Jazzového oddělení. Oddělení nabízí také výuku soudobých interpretačních technik ve spolupráci se současnými českými i zahraničními skladateli a s možností prezentace na koncertech Prague Modern Young, souboru mladých interpretů soudobé hudby. Oddělení koná ve škole pravidelné workshopy se špičkami současné hudební scény: v minulém roce to byla flétnistka Clara Nováková a ředitel festivalu ve francouzském Bourges, Alexander Mihalič s prezentací nového přístroje SAMPO, který vyvinul v Pařížském Centru pro výzkum Nové hudby IRCAM. http://www.musinfo.fr/index.php/en/creation/contest/2016-contest.

 

kozderková
kozderkova300.jpg

Mgr. Lenka Kozderková
 

Lenka Kozderková je absolventkou Státní konzervatoře v Ostravě, Janáčkovy Akademie Múzických Umění v Brně a ročního stipendijního pobytu na École Normale de Musique Alfred Cortot v Paříži,zakončeného Diplomem Supérieur. V letech1990-93 se aktivně zúčastnila mezinárodních interpretačních kursů v Německu /u Eugenie Zuckermann/,v Itálii /u Severina Gazzelloniho/a ve Francii/u Christiana Lardého/. Stipendijní pobyt na Evropské Mozartově Akademii v Praze v roce 1993 jí umožnil studium komorní hudby u Sandora Vegha,Maurice Bourgua a Zuzany Růžičkové. V letech 1995-97 vedla kurzy flétnové hry na Conservatoire National de Musique v Tunisu. V letech 1994 – 2001 spolupracovala s režisérem Ivo Krobotem a dramaturgem Michalem Lázňovským na představeních Metamorphoses /Orbiére,Francie/,Jób , Létání s Bachem ,Archa /Praha,Brno/. Od roku 1995 působí v hudebně scénickém duu Goelan, kombinujícím prvky klasické hudby,jazzu a rocku.Duo Goelan reprezentovalo Českou republiku na Světové výstavě EXPO 2000 v Hannoveru, pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a televizí. Dlouhodobě spolupracuje s nadací VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových. V Praze debutovala sólovým recitálem v Rudolfinu s cembalistkou Zuzanou Růžičkovou. Je vyhledávanou iterpretkou soudobé hudby.Premiérovala řadu skladeb současných autorů : Graham, Klusák, Loudová, Piňos, Zemek, Rybář, Bartoň, Pudlák, Parsch, Nejtek, Ivanović, z nichž některé jí byly věnovány. V letech 1995 – 2005 byla členkou souboru MoEns,který se věnuje provozování soudobé hudby. Vystoupila na festivalech : Pražské Jaro,Exposice nové hudby Brno, Forfest Kroměříž,Concentus Moraviae,Theatertage der kirche Hannover,Setkávání evropské soudobé hudby Brno,Musik unter Tag Hannover,Forum neuer Music Koeln,Dartington Music festival. Od roku 2006 pořádá Mezinárodní interpretační kurzy HUDBA BEZ HRANIC na konzervatoři v Teplicích. V květnu 2007 provedla Stockhausenovu Zeitmase v Carnegie hall v New Yorku. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři Praha.

K.-Soukalová-Váchová_fotograf-Zdeněk-Kre

Kateřina Váchová Soukalová, DiS.
 

Narozena 1975 v Havlíčkově Brodě. V místní Lidové škole umění, pod vedením profesora Josefa Brožka, začala hrát na klarinet. Hru na klarinet studovala v letech 1989 - 1995 na Konzervatoři v Praze u profesora Jiřího Stárka a od roku 1995 na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze ve třídě profesora Jiřího Hlaváče.Studium absolvovala v roce 2001. V roce 1998 získala stipendium pro dvouleté studium na Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Jejími profesory byli: Thea King, Joy Farrall, Anthony Pike a Julian Farrell. Absolvovala též několik interpretačních kurzů (M. Arrignon, M. Lethiec). Během studia dosáhla mnoha úspěchů v interpretačních soutěží: 1990 - 1. cena v interpretační soutěži v Kraslicích 1992 - 1. cena v mezinárodní soutěži Concertino Praga 1993 - 1. cena v soutěži v Kroměříži 1998 - 1. cena v interpretační soutěži v Chomutově K největším úspěchům patří vítězství v mezinárodní soutěži o Evropskou hudební cenu v Lisabonu 1994, 1. cena v Concours REuropén d´Interprétation Musicale ve francouzském Moulins 1999 a 1. cena s titulem laureáta v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2002. Sólově vystupovala se Slovenským rozhlasovým orchestrem, Pražským komorním orchestrem, Jihočeskou komorní filharmonií, Západočeským symfonickým orchestrem, Severočeskou filharmonií Teplice a Moravskou filharmonií Olomouc. Pravidelně nahrává pro Český rozhlas. V roce 2003 sólově vystoupila s Českou filharmonií s provedením Webrova koncertu f-moll. Od roku 2001 působí v orchestru Státní opery Praha.

hodankova300.jpg

MgA. Petra Hoďánková
 

Petra Hoďánková ( 1975 ) vystudovala příčnou flétnu na konzervatoři v Brně u profesorky Boženy Růžičkové, pikolu u profesora Františka Kantora. V roce 1988 získala 2. cenu v celostátním kole soutěžě LŠU v Uničově ve hře na flétnu a dechovém triu a v roce 1994 Čestné uznání 1. stupně na soutěži konzervatoří v Kroměříži. Ve studiích pak pokračovala na Akademii múzických umění v Praze u profesora Jiřího Válka a účastnila se mezinárodních interpretačních kurzů v Něměcku ( Michaelstein ) a Rakousku (Semmering ). Aktivně se věnovala studiu komorní hry, zejména dechovému kvintetu. Na základě úspěšně vykonaného konkurzu je od roku 1998 členkou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK ( sólopikola, flétna). S tímto orchestrem vystupovala v řadě evropských zemích ( Německo, Itálie, Francie, Španělsko, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko,Polsko, Rakousko atd. ), dále také v Japonsku, Číně, a Jižní Americe. Sólově vystoupila s Moravským komorním orchestrem,Moravskými sólisty, Komorní filharmonií Pardubice a s Pražskými symfoniky ( FOK ). Jako hostující hráčka spolupracuje s Pražskou komorní filharmonií, Komorním orchestrem Pražských symfoniků, Sukovým komorním orchestrem a věnuje se také komorní hře a soudobé hudbě.

sakamoto.JPG

Bc. Mio Sakamoto, DiS.
 

Mio Sakamoto se narodila v Tokiu. Od roku 1995 žije v Čechách. Je absolventkou Pražské konzervatoře v klavírní třídě prof. Jana Novotného. Svá studia zakončila úspěšně v roce 2004 sólovým recitálem a Mozartovým koncertem A dur K. 488 pro klavír a orchestr. Ve studiu pak pokračovala na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u prof. Michala Rezka a doc. Tomáše Víška.

Mio Sakamoto získala několik ocenění na mezinárodních klavírních soutěžích, jejím největším úspěchem je získání druhé ceny na Smetanovské klavírní soutěži spolu s cenami za nejlepší provedení klasické sonáty, cenou Českého rozhlasu a cenou Smetanova sdružení, je též laureátkou druhé ceny rozhlasové soutěže Concertino Praga. V roce 2013 získala 1. cenu na Interpretační soutěži studentů pedagogických fakult ČR s mezinárodní účastí v Olomouci.

Nyní se věnuje koncertní a pedagogické činnosti. Působí jako sólistka a hráčka komorní hry. Zúčastnila se řady hudebních festivalů (Dny hudby v Praze, Poklady Broumovska, Prague Proms aj.). Pravidelně spolupracuje s členy Sukova komorního orchestru či členy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. V posledních letech též spolupracuje s Ondřejem Vrabcem, první hornista a asistent šéfdirigenta České filharmonie, se kterým absolvovala v roce 2019 koncerty v Japonsku a v roce 2020 spolupodílela na vytvoření jeho nahrávky. Pedagogicky působí na Základní umělecké škole Biskupská v Praze, korepetuje na Pražské konzervatoři a na Mezinárodní konzervatoři Praha.

Tereza Novotná.jpg

MgA. et BcA. Tereza Novotná
 

absolventka Pražské konzervatoře v oboru hra na klarinet (2012) a hra na saxofon (2014) ve třídě Pavla Fiedlera. Studium zakončila koncertem Alexandra Glazunova za doprovodu Talichovy komorní filharmonie. V současnosti končí magisterské studium hry na saxofon na Ostravské univerzitě ve třídě dr Zbigniewa Kalety. V roce 2016 absolvovala roční stáž u dr hab. Pawla Gusnara na Unywersytet Muzyczny Fryderika Chopina ve Varšavě.

 

V letech 2012/2013, 2016/2017 a 2018/2019 byla stipendistkou nadace Český hudební fond. Opakovaně se zúčastnila mezinárodního projektu European Saxophone Ensemble, se kterým v letech 2011 a 2012/2013 procestovala většinu států Evropské unie. Jako sólistka s doprovodem orchestru vystoupila s Talichovou komorní filharmonií, Českým komorním orchestrem a Paseckým komorním orchestrem. V roce 2015 založila ATAM Saxophone Quartet a Duo Altera, se kterými v roce 2018 účinkovala na World Saxophone Congress v Záhřebu v Chorvatsku. V roce 2017 premiérovala Koncert pro saxofony a orchestr Jiřího Slabihoudka a o rok později jej reprízovala.

 

V současnosti spolupracuje s komorními i orchestrálními tělesy (Bohemia Saxophone Quartet, orchestr FOK, orchestr BERG, Janáčkova filharmonie Ostrava, Český národní symfonický orchestr, Orchestr divadla F. X. Šaldy a další) a účinkuje v divadelních představeních v divadle Na Zábradlí, ve Vinohradském divadle, v Divadle ABC. Dlouhodobě se věnuje prezentování české hudby pro saxofon a podporuje vznik nových skladeb, uvedla přes 20 světových premiér. Jako pedagog působí na Mezinárodní konzervatoři v Praze a na ZUŠ Ratibořická.

  • Black Facebook Icon
bottom of page