ODDĚLENÍ JAZZOVÉ HUDBY
MgA. Jakub Tököly
ODDĚLENÍ JAZZOVÉ HUDBY
MgA. Jakub Tököly
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ
Jakub Tököly sa narodil 23. Apríla 1990 v Novej Bani do rodiny s hlbokou hudobnou tradíciou. Jeho vášeň pre hudbu sa začala prejavovať už v rannom detstve. Po ukončení základnej umeleckej školy získaval a rozširoval svoje hudobné vedomosti na konzervatóriu J.L.Bellu v Banskej Bystrici. Okrem klasickej hudby, ktorá ho v tomto období začínala formovať, vstúpil do jeho života intenzívny element Jazz. V Banskej Bystrici sa stal študentom popredného jazzového klaviristu a pedagóga Klaudia Kováča. V tomto období sa stal členom quarteta Martin Uhereka. Kvôli štúdiám odchádza na JAMU v Brne. V roku 2014 sa stal poslucháčom magisterského štúdia na viedenskej univerzite Konservatorium und Privatuniversität der Stadt v klavírnej triede Olivera Kenta. Počas vysokoškolského štúdia sa stal sidemanom vo formáciách : Lukáš Oravec Quartet (2011 - 2013) a Hi-Fly trio. V roku 2013 formuje trio Nothing but New. Vo vlastnom projekte sa Jakub Tököly predstavuje nie len ako klavirista ale svoj hudobný záber rozširuje o aranžovanie a skladanie autorských skladieb. Zúčastnil sa i niekoľkých súťaží ako : Nové Tváre Slovenského Jazzu ( Cena za inštrumentálny výkon a štýlovú interpretáciu jazz. tradície ) ( Cena poroty za skladbu Nothing New ) Jazz Contest (Praha) ( 2. Cena Nothing but New trio) Absolvoval koncerty a festivaly doma i v zahraničí ( Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Francúzsko,Španielsko, Chorvátsko, Česká Republika). Má za sebou spoluprácu s mladou jazzovou generáciou v Českej Republike a Rakúsku ale taktiež s renomovanými hudobníkmi ako Radovan Tariška, Juraj Bartoš, Gabor Bolla , Peter Solárik, Jozef Dome, Vincenc Kummer ... Participoval na debutovom CD trubkára Lukáša Oravca. Nothing but New trio plánuje svoje CD vydať na jar tohto roku. Je najvýraznejším pokračovateľom generácie jazzových klaviristov na Slovensku. Jeho hra je ovplyvnená impresiou Duka Ellingtona, klavírnym umením Oscara Petersona, expresiou Thelonia Monka, Herbie Hancocka ale i európskou klasickou hudbou, najmä hudbou Alexandra Scriabina, Claude Debussyho a rómskym folklórom.
Julius Baroš, DiS.
Absolvent teplické konzervatoře ve hře na trumpetu Julius Baroš studoval i jazzové oddělení budapeštské konzervatoře Bély Bartóka. Spolupracoval s Pražským big bandem, Big bandem Národního divadla, Televizním big bandem nebo Neratovickým big bandem. Byl také členem Filmového symfonického orchestru. Nápaditá melodická hra Juliuse Baroše snese srovnání s takovými velikány moderního jazzu jako byli trumpetisté Freddy Hubbard, Clifford Brown ale i Miles Davis.
Robert Mitrega, DiS.
Narodil jsem se v Čadci a vyrůstal v Milíkově, v Moravskoslezských Beskydech. Můj otec je původem Polák a matka Slovenka, proto říkám, že jsem "ryzí Čech". V 7 letech jsem začal hrát na zobcovou flétnu, po dvou letech jsem přešel na klarinet a rok nato jsem si přibral další hudební nástroj, a tím byl klavír. Ve 14 letech jsem se začal sám učit na saxofon. Jelikož pro mě od dětských let hudba velmi znamenala, odjel jsem po střední škole do Prahy studovat konzervatoř Jaroslava Ježka, kterou jsem zakončil v roce 2003 absolutoriem. Po ukončení této konzervatoře jsem zůstal v Praze. V době studií na konzervatoři jsem poznal nejen malé školní kapely, ale i big bandy, což mě natolik uchvátilo, že jsem začal hrát i mimo školu v kapelách jako např. Mikiho pupík a David Murphy Band. Nyní hraji s malými i velkými seskupeními: BoDi Band (barytonsaxofon), Felix Slováček Big Band (barytonsaxofon, klarinet), T.O.P. Dream Company (barytonsaxofon), Pragason (barytonsaxofon, příčná flétna), FSO - Franta Schejbal Orchestra (barytonsaxofon), St. Blaise´s Big Band pod vedením Kryštofa Marka (barytonsaxofon, klarinet), Czech Big Company (barytonsaxofon, klarinet), Funny Orchestra (tenorsaxofon, flétna), Timbre Music (tenorsaxofon, klarinet), a jiné. Dále také hostuji podle potřeby v dalších českých bandech, kapelách a divadlech, ať již při živém vystoupení nebo ve studiu při nahrávání.
Robert Balzar
Robert Balcar vystudoval brněnskou konzervatoř a před založením vlastní hudební formace nesoucí jeho jméno Robert Balcar trio vystupoval i s doprovodnou kapelou H. Hegerové. Mimo hudebního postu kontrabasisty ve své domácí kapele lze Balcara na jevištích či koncertních pódiích potkat i s uskupením Najponk nebo Illustratosphere. Robert Balcar však zdaleka není jenom hráčem pro koncertní programy. Balcar v současnosti platí za skvělého hudebníka a proto si jej velmi často zvou jeho kolegové do nahrávacích studií, aby v jejich sólových projektech či albech vystupoval jako host.
Robert Balcar se díky svému výraznému talentu již několikráte také objevil na televizních obrazovkách a sice v pořadech, které se specializují buď přímo na hudbu jako takovou nebo v rozličných kontaktních programech,které okořenil svými hudebními výstupy. Před kamerou jsme tak Balcara sama za sebe nebo jako člena různorodých kapel mohli vidět například v pořadu Noc s andělem.
Tituly a ocenění: Robert Balcar byl v r. 1998 jmenován kontrabasistou roku.
Jan Fečo, DiS.
je jeden z nejmladších hudebníků nástupců rodiny Fečů. Mladý multi -instrumentalista Jan Fečo (nar. 1990) založil vlastní kvartet v roce 2010, se zaměřením na jeho základních inspiračních prvků současného jazzu a hard-bop. Další vlivy hudebního spektra je latinskoamerická hudba až po hip-hop, také hraje Romské (cikánské) lidové melodie, kde vytvoří jedinečné autentické jazzové prvky. Absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka, Jan Fečo získal Cenu za nejlepšího sólistu v roce 2011 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Nových Hradech (Česká republika), v roce 2012 jeho soubor získal první místo v České Jazz Contest (Praha) a v roce 2013 jeho soubor vystoupil na festivalu v Getxo (Španělsko) a byl jedním ze čtyř z celé Evropy. Jan Fečo vystupuje s BigBandem Gustava Broma Big Bandem Českého rozhlasu, Kristina Barta & Miroslav Hloucal. Také hostuje na jam session v jazz clubu U Malého Glena v Praze
Ondřej Štveráček, DiS.
Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s Radovanem Tariškou, Ryanem Carniauxem a dalšími výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu i mimo něj jako jsou Jerry Bergonzi, George Mraz, Joe Cohn, Dennis Rowland, Philip Harper, Uwe Plath, Ryan Carniaux, Erik Doelman, Udo Van Boven, Igor Buttman, Mel Canady, Peter Beets, Stepan Markovic, Jonathan Crossley, Erik Rottenstein, Lubos Sramek, Klaudius Kovac, David Doruzka, Angelko Stupar, Milan Nikolic, Juraj Bartos, Oskar Rozsa, Jaromír Honzák a další. Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí. Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyb inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu? V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Štveráčkův současný pohled na jazz pomáhají zhmotnit opravdoví jazzoví mistři nastupující generace.
Miroslav Hloucal, DiS.
Miroslav Hloucal patří ke střední, ale již velice zkušené generaci české jazzové scény.
Je absolventem Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze.
Od roku 2005, kdy začal svou profesní kariéru, se, jako pozoruhodný trumpetista, začal uplatňovat v mnoha jazzových uskupeních, ať menších kombech nebo velkých orchestrech.
Hloucal získal několik významných mezinárodních ocenění: „Getxo“ (Španělsko), „Hoileaart“ (Belgie), „Jazz an der donau“ (Německo) atd. Aktuálně získal cenou„Nejlepší česká jazzová skladba 2017“ festivalem Bohemia Jazz Fest 2017 a OSA.
Na podiu vytupoval Miroslav Hloucal s některými význačnými světovými hudebníky, jakými jsou např. Hiram Bullock, Benny Golson, Jerrry Bergonzi, George Mraz, Roberta Gambarini, Alex Sipiagin, Boris Kozlov, Kevin Mahagon, Harry Sokal, Anne Sajdera, Matěj Benko, Karel Růžička, Ondřej Štveráček, Emil Viklický atd.
Hráčsky, příp. i autorsky se podílí na mnoha různých projektech - Navigators, Lanugo, Matěj Benko Quintet, Infinite Quintet, Connection, Madfinger, Sixin, Big Band Osian Roberts, Orchestr Jazzdock, Big Band Gustava Broma, Jazz Orchestra Andy Schofielda, Veleband a další.
Působí také jako studiový hráč, skladatel a aranžér.
V současné době je na české i mezinárodní jazzové scéně znám a uznáván jako jeden z předních trumpetistů .