top of page
POPSTART

POP MUSIC DEPARTMENT

Marcela Březinová

 " S pokorou se toho dozvíte nejvíce. "  

brezinova300.jpg
FOTO.jpg
dolinova300.jpg
fecova300.jpg
slezakova.jpg
makovcová.JPG
,hj,,,.jpg
valenta.jpg
tesarik300.jpg
Barbora Leierová 2020.jpeg
rajniš.jpg
brezinova300.jpg

Marcela Březinová

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ

She was born on November 18, 1960 in Podbořany, Louny district. In 1980, II. place - Silver Chain at the Young Song Jihlava festival and founded the OK Band in which she worked until '87, followed by a solo track associated with Leska Semelka, Yandim band Slávka Janda, a successful foreign single at Chapell Interson-Wien and guest jazz club on a boat in the Caribbean. In 1993, the first solo album "Everyone likes it" was finally crowned with a Grammy nomination in the Singer of the Year category. 2. "solo" called "You must not lude" is released shortly before returning to OK Band in '99, followed by four more records with the band. Since 2003 Marcela is again on the solo track and is currently preparing the 9th record, of which the third solo. The pilot single is "Kérky a Aférky".

 

Most often he performs with guitarist Honza Volny and as always emphasizes original music and quality lyrics. After elementary school, elementary school she studied undergraduate nursing - nursing and the Folk Conservatory (today Ježkova), where she was a student of prof. Vlasty Mlejnková. She is grateful not only for her voice technique, but above all for her "human" and kind pedagogical approach

O oddělení : 
Odd. populárního zpěvu mělo ve školním roce pod mým vedením dvanáct členů. Mým cílem bylo a bude vytvářet propojené kreativní oddělení, ve kterém se snažíme rozvíjet OSOBNOST STUDENTA a schopnost během studia na MKP obsáhnout různá odvětví a směry populární hudby a náš plán byl s úspěchem realizován! Maturitní zkoušky 7 našich studentů z HLO dopadly NA VÝBORNOU a CHVALITEBNOU a pololetní i závěrečné zkoušky studenti zvládli velmi dobře!!! U Lindy Pavlincové a Františka Honiga se maturitní zkouška přesunula na zářijový termín. Důležité je přistupovat individuálně - podle potřeb a postupného vývoje studenta! Klasifikační ohodnocení obsahuje kromě technického vývoje také disciplínu studenta, zájem o mimoškolní povinné i nepovinné aktivity a úspěchy na konkurzech, soutěžích atd.... Výborně nás reprezentovala a postoupila až do semifinále SUPERSTAR Veronika Stýblová :-) a spolu s další studentkou 2.ročníku Ilonou Maňasovou uspěly v konkurzu do Divadla na Vinohradech! :-) Studenti našeho oddělení dostali také obrovskou možnost seznámit se s psaním textů v TEXTOVÉ AKADEMII vedenou výborným textařem Janem Krůtou a rozšířili své výrazové a taneční schopnosti s energickým Michalem Šarayem :-)

V pěvecké soutěži POPSTAR pořádané MKP se poprvé naši studenti mohli představit a velmi dobře uspěli ! vedle studentů z "konkurenčních" konzervatoří a to Státní a Ježkovy. Pro Divadlo Korunní připravilo Odd. pop. zpěvu úspěšné koncertní recitály a naše studentky Zuzana Šmejkalová,Klára Kozlovská a Anetka Kováčová excelovaly v původním díle POST MORTEM:-). Vynikající příležitost dostali studenti také v Poctě Whitney Houston a za všechny musím vyzvednout výkon Jana Bendiga v původním romském muzikálu SUPERSTAR COMPANY! V neposlední řadě musím také připomenout úspěšné vystoupení našich studentů na akci DPP "Nalaďte se v metru" také o Vánocích...

 

dolinova300.jpg

Michaela Dolinová, Dipl. um.

 After graduating from the Prague Conservatory she took an engagement at the Kladno Theater and also guested at the Semafor, from there she moved to the Josef Dvořák Private Theater. She was discovered by film and television in the early 1980s – The garden of children (1982), How the poets lose an ilussion (1984), familiar to us as a timid, spectacular librarian, Anna - A Single Mother in the series Boys and Boys (1988). After the revolution of the film offerings, and today we will occasionally commemorate Dolina in the new series Ordinace v Růžové zahradě (2005), where she plays the nurse Marie in a smaller role. In parallel with her colleague Michal Jagelka featured Breakfast at TV Nova, but some disagreements with the management of the television and the new concept of the program caused the termination of cooperation. In the 1990s she joined the Musical Theater in Karlín and artistically found herself in musicals - Cage of Blocks, Jozefín, Viktor - Viktorie, currently Coco Chanel. She also presents herself as a face and presenter of Swedish cosmetics, is involved in the Babybox project and prepares her own presenter program. In private M. Dolinová divorced last year (by mutual agreement and in all correctness) after a 15-year marriage with a publicist Jaroslav Tuček, with whom she has two daughters - Tereza (11) and Julia (8) and soon married for the second time (her husband is a well-known Prague judge Jan Sváček).

tesarik300.jpg

Richard Tesařík

Richard comes from a small village Moravská Chrastová near Svitavy. His father Richard Tesarik the Elder was an important Czechoslovak general and hero of World War II. Richard the younger devoted himself to sports, especially athletics, but eventually won the affection for music. Together with his younger brother Vladimír (1947-2003) and Ondřej Hejma, he founded in 1975 the oldest Czech reggae band Yo-Yo Band, which is still one of the most successful bands on the domestic scene. Among their best-known hits include Rybitví, Kladno, Karviná, Jó jsem srab or Jed to Africa. The band has won many awards such as Grammy in 1994. Richard is a singer, percussionist and lyricist. After the tragic death of his brother Vladimir, he assumed the role of bandleader. Apart from performing in the Yo-Yo Band, he has also released several solo albums. Richard Tesařík has also performed in many musicals, such as The Secret, The Pied Piper and Hamlet. He regularly performs at Kalich Theater. As a great showman, he has appeared as a guest in a number of television entertainment shows. At the age of 62 he participated in the TV Nova Bailando dance competition. Thanks to his friendship with director Jan Hřebejk, he also smelled of the film industry. He first appeared in the miniature role of Russian Boris in Pelíšky. Later, the same creator offered him a slightly larger role of the Resistance Captain in the Oscar-nominated sad comedy Musíme si pomáhat. Even in this character, although he appears only for a while and was overtaken by Karel Heřmánek, but his short output is one of the highlights of the successful film. He also played a minor part in the Kvaska comedy.

slezakova.jpg

MgA. Zuzana Slezáková

Zuzana se od pěti let závodně věnovala moderní gymnastice. Získala řadu vynikajících umístění v rámci soutěží u nás i v zahraničí.

Celé dětství žila pohybem a hlavně tancem. Je nositelkou mezinárodní třídy v latinsko – amerických tancích a v tomto oboru také několikrát reprezentovala ČR na mezinárodních soutěžích.

Od patnácti let se současně věnovala také modernímu a jazzovému tanci.

Po maturitě na gymnáziu a ročním studiu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně vystudovala muzikálové herectví na brněnské JAMU.

Vedoucím ateliéru byl Radek Balaš, zpěv studovala u prof.Marie Steinerové. Herectví  u Ladislava Lakomého.

Po absolutoriu přijala angažmá v Olomouci jako sólistka místní opery. Po dvou letech odtud odchází do Prahy, kde vystupuje v řadě rolí na pražských muzikálových scénách a v Hudebním divadle Karlín.

Od roku 1998 také hostuje v Brně v Národním divadle.

V červenci 2000 absolvovala měsíční turné po Japonsku s Hudebním divadlem Karlín jako představitelka titulní role Elisy Doolittlové v muzikálu My Fair Lady.

Od roku 1998 studovala obor choreografie na pražské HAMU.

Je autorkou choreografie muzikálu Hamlet Janka Ledeckého.Vytvořila 2 choreografie k představením Černého divadla ACT (2004) Faust a Faustova dobrodružství.

Za hlavní roli Velmy Kellyové v muzikálu Chicago který nastudovala v divadle J.K.Tyla v Plzni  byla oceněna hereckou asociací a odnesla si za kategorii muzikál,opereta a jiný hudebně dramatický žánr cenu Thálie 2008.

V posledních letech Zuzana vystupovala například v muzikálu Osmý světadíl v divadle Kalich nebo hostoval v plzeňském divadle J. K. Tyla v muzikálu Polibek pavoučí ženy a Hello, Dolly! Obojí hlavní role. V divadle J. K. Tyla vytvořila i choreografie pro muzikály Producenti, Divotvorný hrnec a Hello, Dolly!

Barbora Leierová 2020.jpeg

Barbora Leierová

Poprvé jsem na jevišti profesionálního divadla stála v roce 1993, na scéně Těšínského divadla, kde jsem hrála do roku 1996. Během studia na hudebně-dramatickém oddělení Janáčkovy konzervatoře v Ostravě jsem hostovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě, jak v činohře, tak i v operetě, protože mě to vždycky táhlo ke zpívání a moc se mi líbilo propojení herectví, zpěvu a tance. Mé první angažmá jsem získala ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, které kromě činohry uvádělo i skvělé muzikály. Po příchodu do Prahy jsem začala spolupracovat jako sólistka, s úžasným muzikálovým režisérem Jozefem Bednárikem, a od té doby se, ač herečka, věnuji převážně muzikálu. Měla jsem štěstí na krásnou hereckou a pěveckou práci v divadle Hybernia, v divadle Minor, Městském divadle v Mostě a v Hudebním divadle Karlín, kde hraji dodnes Nymfu v mém milovaném muzikále Dracula.

Věnuji se také koncertní činnosti a vystupuji s repertoárem českých a světových muzikálových árií.

Po celou svou hereckou kariéru průběžně spolupracuji s ČT, TV Nova i TV Prima na seriálech a dokumentárních pořadech.

Od roku 2010 se soukromě věnuji pedagogické činnosti a od roku 2020 jsem pedagogem jevištní mluvy na Mezinárodní konzervatoři v Praze.

fecova300.jpg

Erika Fečová, DiS.

She was born in 1986 in Prague to a family full of musicians. At the age of four she started dancing in the RAIDŽ folk ensemble under the leadership of grandfather Jožka Fečo. She didn't realize as a child, but this moment had an impact on her musical life. At the age of 9,

she began attending private piano lessons with Professor Jarmila Janatová. Although playing the piano was a good experience for her, singing made her much more happy, so she decided to devote herself to singing. She started to attend private lessons with Professor Lida Nopová. At that time she and her grandmother Olga Fečová founded a music group of games and ideas or Čhavorikani Luma in translation Children World, where she had her first public performance. At the age of 13 she changed to singing lessons with Professor Eva Svobodová, who prepared her for the entrance exams at the Prague Conservatory, where she succeeded. At age 15, she started to study Popular Singing with the already mentioned Eva Svobodová. Since 2005 - 2013 she worked in the band Navigators, was one of the three frontmen. Every year they sold out Lucerna Music Bar, performed in clubs (CZ, SK, Germany, Switzerland) and at small or large Czech festivals (Between Fences, Rock for Churchill, Mighty Sound, United Island of Prague, Rock for people etc.) In 2012, Erika decided to try her luck in a solo project, and so she did. She formed the band and started producing her own compositions, which after playing with the band played and eventually recorded in the studio with Ondřej Žatkuliak (Rooftop Studio). The Stories album was released in October 2012. 3 years later she recorded her second author album called Go for it. She recorded 6 songs out of 10 alone, while the remaining 4 songs were recorded by a live band. Many great musicians from the Czech Republic and the USA, including Erika's brother Josef Feč (bass), collaborated on Go for it. This album featured musicians from American singer Lady Gaga, George McCurdy (drums) and Brockett Parsons (keyboards) in the live band. American soul singer and musician Frank McComb accepted the invitation to the duet “YOU”. With this dream live band they performed in Prague's Lucerna Music Bar, where Erika presented songs from the upcoming Go for it album with great perfection. Since 2016 Erika has been teaching at the Prague International Conservatory as a professor of singing and vocal singing.  

 

Projects where she works:

Erika Fečová band, Josef Fečo - Electric Band

She works as a vocalist with:

Leos Mares, Dara Rolins, Helena Zeťová, Daniel Hádl, Yanna, Leona Gyöngyösi and others.

 

Discography:

Connection - 1st time

Navigators - Sky Traveling, My place

Erika Fečová - The Stories

 

FOTO.jpg

Bc. Marie Šlehoferová, DiS.

 Czech composer, arranger and pianist. He studied at the Jaroslav Ježek Conservatory and the Academy of Performing Arts in Prague (AMU). It focuses on various genres, from classical music to rock. He is a member of the progressive rock band Silegrail.

,hj,,,.jpg

Radka Stupková, DiS.

I have been singing since my childhood At the age of 15 I got under the wing of producer Dan Hádl thanks to which I sang all female vocals on the debut CD of Martin Chodúr (Lets celebrate), Helena Vondráčková's latest CD and the new single Dary Rolins Everything or Nothing. Vocalist with Ewa Farne, Erika Fečová Finalist of the second series of the Voice of Czechoslovakia competition In 2015, I played the role of Kristýna in a musical called Musical or Journeys to Happiness. Evropa 2 I also recorded the song Muse with ATMO MUSIC, with whom we will now go together with the autumn tour called SEN In March 2016 I christened the debut CD with the band PURPUR, but unfortunately I do not cooperate during this year to release.

rajniš.jpg

MgA. Jiří Rajniš

Born: 15.7. 1963 two children: Dan and Jan

Musical beginnings:

1986 - Young Song Jihlava

1988 - Country Beat J.Brabce

1990 - Dalibor Janda

1991 - Olympic Year

1992 – SHALOM

makovcová.JPG

Edita Makovcová (Čechová)

ZUŠ v Českých Budějovicích - sólový zpěv, sbor Canzonetta

Kapely: YAMABAND, R.I.P, COCO JAMBO

Absolvovala na Mezinárodní Konzervatoři POP-ZPĚV

Spolupráce: vokály Žentour, Janek Ledecký, Chuck Wansley

Studium alternativních pedagogických metod: Montessori, intuitivní pedagogika, zážitková pedagogika, Voicing

Semináře a workshopy u světových učitelů hudby: Komala, Mona, Movement medicine...

  • Black Facebook Icon
bottom of page