top of page
KLAVIRSTART

ODDĚLENÍ KLAVÍRU - HLAVNÍ OBOR

MgA. Jakub Uhlík, Ph.D.

klepac300.jpg
stažený soubor.jpg
heller300.jpg
uhlik300.jpg
kuzela300.jpg

ODDĚLENÍ KLAVÍRU

 O oddělení : 

Klavírní oddělení připravuje pravidelná koncertní vystoupení svých studentů v Černém sále Mezinárodní konzervatoře Praha, především pro spolužáky, přátele a rodiče, ale i veřejnost. Klavíristé budou participovat na většině celoškolních vystoupení v Divadle v Korunní i mimo ně. Z mimoškolních představení jmenujme účast v abonentním cyklu „ Z hvězdiček rostou hvězdy“ v Národní technické knihovně, v prosinci 2016. Těšíme se také, že budeme moci v rámci koncertů pro školy předvést umělecký růst našich studentů mladým posluchačům. 
Jaromír Klepáč, vedoucí klavírního oddělení

 

SUPERVIZOR ODDĚLENÍ

Kahanek.jpg

Ivo Kahánek

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu, s těžištěm v romantickém repertoáru. V cizině je rovněž pokládán za specialistu na interpretaci české hudby.

 

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

 

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Essener Philharmoniker, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Curyšským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. Z dalších významných umělců, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň dirigenty Semjona Byčkova, Jakuba Hrůšu, Andrése Orozco-Estradu, Rafaela Payareho, Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Tomáše Netopila, Andreje Borejka, Libora Peška či Zdeňka Mácala, houslistu Daniela Hopea, violoncellistku Alissu Weilerstein, violistu Paula Neubauera, Pavel Haas Quartet, Tetzlaff Quartet, sopranistku Martinu Jankovou či tenoristu Pavla Černocha. V roce 2018 se stal držitelem ceny Classic Prague Award za sólistický výkon roku. 

KLEPAC

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ

uhlik300.jpg

MgA. Jakub Uhlík, Ph.D.

MgA. Jakub Uhlík, Ph.D.( 1984 )
Je klavírní virtuos a pedagog střední generace Absolvent konzervatoře v Českých Budějovicích a HAMU Praha ve třídě pianistické legendy Ivana Klánského. 

Svá studia rozšířil studiem doktorátu v třídě dalšího vynikajícího českého pianisty Iva Kahánka tamtéž. Absolvoval též roční stáž na Musikhogskole Oslo ve třídě Prof. Havarda Gimse. Během studijních let se zúčastnil mnoha mistrovských kurzů pod vedením pedagogů jakými jsou například : Avo Kouyoumdjian, Frederic Lagarde, Jiří Hlinka, Lars Vogt, Walter Groppenberger, Pierre Jasmin, Kurt Seibert, Leif Ove Andsnes, Irina Lein- Edelstein, Edith Kraus atp.
Je laureátem a nositelem cen následujících soutěží :
Mezinárodní Smetanovská soutěž
Mezinárodní klavírní soutěž Beethovenův Hradec
Mezinárodní Chopinovská soutěž v Mariánských Lázních
Mezinárodní Mahlerovská klavírní soutěž
Mezinárodní soutěž Rudolfa Firkušného
ProBohemia
Soutěž Bohuslava Martinů
Soutěž konzervatoří ČR
Virtuosi per Musica di Pianoforte atd.
Na mezinárodní scéně se představil v Německu, Francii, Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Norsku, Slovensku, Turecku, Řecku, Číně, Rusku. Za svoji dosavadní uměleckou dráhu odehrál přes 600 koncertů. A to i pod taktovkou dirgentů: Jakuba Hrůšy, Marka Ivanoviče, Stanislava Vavřínka, Jaroslava Krčka, Davida Švece a dalších. Participoval na projektu „In Memory of the Czech Terezín Composers“, odtud pramení jeho záliba v moderní klavírní literatuře od počátku dvacátého století až do současnosti. Vystupoval na festivalech jakým je například Janáčkův Máj, Ti nejlepší, Festival Český Krumlov, Sicilia Musica, Klasük müzük Afyonkarahisar, Musiktage Koblenz, Chopinovský festival Mariánské Lázně apod. Je vyhledávaným komorním hráčem skrze mnohé žánry i nástrojové obsazení, jeho výhodou je univerzálnost, kdy se nezaměřuje jen na jednu nástrojovou skupinu, ale volí své spoluhráče dle kvality projektů. V jeho diskografii jsou dvě DVD se záznamem živých koncertů pod labelem Bipp Art. A jako člen ansámblu Prague Modern se také podílel na nahrávání s Pascalem Gallois-label Stradivarius.
V posledních letech se jeho pozornost poutá též k problematice metodiky klavírního vyučovatelství ve všech stupních českého vzdělávacího systému. Vyučuje na Mezinárodní konzervatoři v Praze a na státní konzervatoři v Českých Budějovicích. Jeho absolventy můžeme najít na vysokých školách v ČR, ale také v zahraničí. Lektorsky působí na mezinárodníchkurzech v Telči, Oseku, Českých Budějovicích, Nových Hradech, Strakonicích a dalších.

kuzela300.jpg

MgA. Augustin Kužela

Pochází z Karlových Varů. Již od dětství měl to štěstí setkávat se s významnými osobnostmi našeho století. Naslouchal radám a zkušenostem mistra Arama Chačaturjana, který často navštěvoval Karlovy Vary. Na Státní konzervatoři v Praze studoval u prof. Dr. Kříže a po absolutoriu pokračoval na Akademii múzických umění v Praze u prof. Baloghové. Jako sólový klavírista vystupoval koncertně v řadě zemích Evropy (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie), v Japonsku – Tokio, v USA – New York, Chicago, San Francisco, na Tchajwanu – Taipei. Řadu nahrávek realizoval pro Český rozhlas a také pro mnichovský Bayerische Rundfunk. K jeho oblíbeným autorům patří Rachmaninov, Skrjabin, Liszt. Často spolupracuje se zpěváky při koncertech a při přípravě operních děl. Pedagogicky působí jako profesor Státní konzervatoře v Praze.

stažený soubor.jpg

Michal Rezek

Michal Rezek se narodil 28.3.1965 v Kraslicích, pochází z hudební rodiny. Od osmi let se učil hře na housle a klavír na ZUŠ B.Smetany v Plzni. Poté studoval na Konzervatoři v Plzni u prof. Antonína Brejchy. Konzervatoř ukončil sólovým recitálem a koncertem s orchestrem

/ Beethoven: Koncert č.5 Es dur op.73,Plzeňský rozhlasový orchestr, dir. Jiří Malát /.

V roce 1986 začal Michal Rezek studovat na Akademii múzických umění u prof. Petera Toperczera. Kromě cen z národních soutěží získal úspěchy i na mezinárodních klavírních soutěžích / B.Smetany v Hradci Králové, J.N.Hummela v Bratislavě, italské Marsale /.Reprezentoval AMU i na Mezinárodním týdnu vysokých hudebních škol v rakouském Grazu.Pražská studia zakončil získáním ceny E.Sažinové udělované nejúspěšnějším studentům klávesového oddělení a byla mu udělena cena děkana hudební fakulty pro nejlepší studenty školy.

V letech 1990-1992 studoval Michal Rezek mistrovskou třídu na Vysoké hudební škole v Mnichově u prof. Klause Schildeho. Studium zakončil s nejlepším možným výsledkem.

Od roku 1990 se Michal Rezek věnuje intenzivní koncertí činnosti doma i v zahraničí. Jako sólista, komorní hráč a sólista orchestrálních koncertů vystupoval na více než 2000 koncertech v mnoha zemích – Německu, Rakousku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku, Slovensku, Rusku, Itálii, Recku, Španělsku, Francii, Švýcarsku, Holandsku, Belgii, Dánsku, Anglii, Jižním Irsku, Severním Irsku, Skotsku, Lucembursku, Švédsku, Číně, Koreji a Japonsku. Spolupracoval se známými orchestry a dirigenty, je i velmi vyhledávaným komorním partnerem. Vystupoval např. s houslisty P.Šporclem, F.Novotným, J.Talichem, V.Černochem, P.Bernáškem, L.Čepickým, violoncellisty M.Škampou, D.Veisem, J.Bártou, P.Šporclem, klarinetistkou L.Peterkovou,Wihanovým kvartetem nebo Aflautus kvintetem.

Společně s P.Šporclem získal cenu B.Martinů na festivalu Mladé pódium v Karlových Varech, vystupoval i na jiných festivalech, např. Pražské jaro, Concertus Moravia, Trutnovské hudební jaro, Smetanovské dny v Plzni, aj. Rozsáhlá je i jeho nahrávací činnost pro rozhlasové a vydavatelské firmy, nahrál více než třicet CD a DVD disků.

Od roku 1994 působí Michal Rezek jako profesor sólového klavíru na Pražské konzervatoři. Mezi jeho studenty patří např. Andrea Vavrušová, Michal Svoboda, Jana Klinderová, Pavel Ambrož, Jan Stojánek, Thomas Mann, Sylvia Gruber, Eri Goto, Ena Ariyoshi, Yumi Tanahashi, Yukie Ichimura, Mio Sakamoto, Maria Belyaeva, Po Wei Liu, všichni jsou nositelé cen z mezinárodních klavírních soutěží.

Michal Rezek je velmi často zván do porot klavírních soutěží, vyučoval na mezinárodních mistrovských kurzech v Praze, Londýně, Seoulu, Tokyu, Sapporu, Bělehradu, Sarajevu, Moskvě, Petrohradu, Berlínu. Mnichově.

klepac300.jpg

Mgr. Jaromír Klepáč
 

JAROMÍR KLEPÁČ (1961) je vítězem řady interpretačních soutěží, patří mezi ně např. Chopinova soutěž v Mariánských Lázních, Mezinárodní soutěž v klavírním duu, Interpretační soutěž Ministerstva kultury ČR a další. Na Mezinárodní hudební soutěži ARD 1984 v Mnichově získal 3. cenu a na klavírní soutěži Prix Martinů v Paříži 2. cenu. Má na svém kontě nahrávky pro evropské firmy Supraphon, Panton, Bonton, Calliope, Harmonia Mundi či americkou firmu RIAX. Za nahrávku Mendelssohnova sextetu pro klavír a smyčce získal Diapason d´Or za rok 2006, ocenění pro nejlepší komorní nahrávku roku ve Francii. Jako sólista či vyhledávaný komorní partner vystupuje opakovaně v předních hudebních centrech Evropy a zámoří (USA, Kanada, Asie, Afrika); v Praze patří ke stálicím hudebního života. V posledních sezonách zazářil v Čajkovského Koncertu b moll se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo v Lisztově Koncertu Es dur se Symfonickým orchestrem FOK. Provedl také několikrát Schumannův Koncert a moll s Philharmonie Südwestfalen s dirigentem Harrisem Russelem. Klavírní recitály ve Dvořákově síni v Praze, Reykjaviku,Sofii,Bruselu, Haagu, Drážďanech, Frankfurtu n. M., Varšavě byly velmi úspěšné a dočkaly se pozitivního hodnocení i u odborné kritiky. V České republice účinkoval na festivalech Pražské jaro, Pardubické hudební jaro, Dvořákův hudební festival atd... Na festivalu České doteky hudby 2014 vystoupil společně s houslistou Václavem Hudečkem v Mendelssohnově Koncertu pro klavír, housle a orchestr. V listopadu a prosinci 2014 vystoupil na 40 koncertech ve významných francouzských koncertních sálech, kde provedl skladby Sergeje Rachmaninova a Fryderyka Chopina s doprovodem symfonického orchestru. Je profesorem hry na klavír a zároveň vedoucím klavírního oddělení na Mezinárodní konzervatoři Praha. Vede mistrovské kurzy v Salzburgu, Telči, Reykjavíku, Edmontonu, Rio de Janeiru a v Praze

UHLÍK
subbotin

MgA. Philipp Subbotin

Philipp Subbotin je absolventem dvou vysokých škol. V roce
2006 absolvoval vyhlášenou Akademii Gněsyných (prof. Věra
Nosina) a pak v roce 2009 dokončil svá studia na HAMU ve
třídě legendárního českého klavíristy a profesora Ivana
Moravce.
V letech 1997-2001 studoval na státní konzervatoři
Schnittkeho (S. Masychev). Spolupracoval s orchestry
Cantilena (dirigent A. Istomin) a Cantus firmus (dirigent A.
Churgin), vystupoval v sálech Akademii Gněsyných, v muzeu
Ostrovského, v muzeu Skrjabina, domě Novinářů.
V roce 2001 Philipp získal 1. cenu na soutěži "Umění 21. století
v Itálii (Vicenza)
Své hudební vzdělání si rozšířil na různých mistrovských
kurzech (Berta Kremenshtein,  Vladimír Tropp, Stanislav
Pochekin, Monique Duphil, Karl Blankenheim, Ivan Moravec)
V roce 2001 založil klavírní duo "DUO Eleganza" s Janou
Subbotinou.
Pravidelně vystupuje v Itálii, Francii (Festival Les Cles du
Classique), ve Španělsku (Escorial, Festival Musica Sacra
(Segovia), Festival Santa pere de Rhodes), Dánsku, Švédsku,
Srbsku, Německu, Rakousku, Maďarsku, USA (Tampa, NY).
Hraje sólové recitály v rámci projektu "Steinwey series",
Filharmonie: Novosibirsk, Orenburg, Togliatti, Vologda,
Magnitogorsk, Tomsk, Ivanovo.
V sezonách 2007/2011 zahrál řadu sólových recitálů ve
vyhlášeném Mezinárodním Domě Hudby v Moskvě.
Spolupracoval s umělci jako jsou Jaroslav Svěcený, Mark
Varšavský, Denis Shapovalov, Petr Nouzovský, Dmitry

Kalinin, Irina Samoilova,  s dirigenty J. Fossheimem, D.
Tkalenkem, D. Luzinem, A. Krausovou.
V roce 2011 Philipp založil   Art DUO Festival & Competition,
který se konal v Praze, Budapešti, Kodani, Římě, Madridu,
Barceloně, Berlíně, Gyoru, Vídni.
V porotě Art DUO Competition pracovali vyhlášení umělci
jako: prof. Jaroslaw Drzewiecky, prof. Stanislav Pochekin,
prof. Manana Kanataria, prof. Dragomir Bratič, prof. Věra
Nosina, prof. Eugeniy Chevkenov, Philippe Argenty.
Philipp je členem porot: mezinárodní soutěže Master
Competition ve Varšavě, M. Rostropoviče v Orenburgu, V.
Čačavy v Tbilisi.
Philipp je ředitelem klavírní školy Gradus ad Parnassum,
vyučuje klavír na ZUŠ Klecany (2007), ZUŠ Zbraslav (2021),
FZUŠ Stodůlky (2023).

  • Black Facebook Icon
bottom of page