top of page
STARTSTRUNNY

ODDĚLENÍ STRUNNÝCH NÁSTROJŮ

Vedoucí oddělení:

David Vaněk, DiS.

  " Život neni to co chceš, ale to co vydržíš  " 

vanek300.jpg
knopp300.jpg
tuhacek300.jpg
Filip Kudelásek.jpg
vrbík.jpg
dvorak300.jpg
krehnac300.jpg
IMG_1000.JPG
matousekm300.jpg
cunta300.jpg

ODDĚLENÍ STRUNNÝCH NÁSTROJŮ

DVORAK

O oddělení : 

Oddělení strunných nástrojů zajišťuje studentům kvalitní vzdělání v oboru klasické kytary, lyry, elektrické kytary všech žánrůa basové kytary. Oddělení zajišťuje též výuku obligátní kytary a korepetici pro klasický zpěv, příčnou flétnu, klarinet a další. 

 

vanek300.jpg

David Vaněk, DiS.

Srdcem jsem sice “rocker”, nicméně můj posluchačský záběr je velice široký. Mám rád vážnou hudbu, zejména symfonickou. Velkým koníčkem je pro mě hraní “blues” a různá odvětví “country”, nepohrdnu ani “funky” a občas se brouzdám i v “jazzu”. V neposlední řadě se nebojím ani hodně tvrdého metalu. K této multižánrovosti mi dopomohla “konzervatoř Jaroslava Ježka”, kde jsem 6 let studoval obor “rocková kytara”.

Zároveň jsem se neméně vyžíval v hudební teorii, čímž jsem se naučil skládat a aranžovat hudbu pro symfonická tělesa. Výsledkem mého snažení se stala úctyhodná absolventská práce na téma “Využití symfonického orchestru v rockové a metalové hudbě”, podtržená absolventským koncertem v klubu “SaSaZu”, kde jsem včetně zpracování notových partů, zorganizování, propagace a odehrání, vyprodukoval vystoupení “Nightwish revival Praha” s cca 60 členným symfonickým orchestrem. V té samé době jsem byl přijat do kapely Aleše Brichty na post kytaristy, kde hraji dodnes. Mezi další významnější kapely, kde jsem působil patří například “Mindwork”, “Rimortis” a “Dirty Game”.

Co se výuky kytary týče, tak je v mém zájmu, aby žák měl z hudby radost. Nehodlám se omezovat pouze osnovami, upřednostňuji zájmy žáků. Poslouchejte hudbu, najděte si svou cestu, cíl a já Vás povedu, kam budete chtít. Avšak bez vytrvalosti jsou talent, či génius jen prázdná slova.

krehnac300.jpg
dvorak300.jpg

Zdeněk Dvořák, DiS.

Zdeněk Dvořák Je pražským rodákem. Vystudoval Státní konzervatoř v Praze, obor klasická kytara, u profesorů Štěpána Urbana a Milana Zelenky. Je uznávaným sólistou, ale především citlivým pedagogem. Působil na různých školách (ZUŠ v Kralupech nad Vltavou, ZUŠ Lounských Praha, AMU Praha, divadelní fakulta, hudební obor), od roku 2008 vyučuje klasickou kytaru na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Od roku 1990 je členem Ústřední umělecké rady ZUŠ ČR, je předsedou Kytarové sekce ZUŠ ČR. Podílí se též na tvorbě Rámcově vzdělávacích programů a Školských vzdělávacích programů. Je lektorem pro další vzdělávání učitelů. Četná první místa a ocenění jeho žáků na celostátních i zahraničních soutěžích dokazují jeho kvalitní pedagogickou práci. To dokládá i nahrání profilového CD úspěšných žáků jeho kytarové třídy, které získalo cenu rozhlasu v pořadu Rondo – Kritické sondy CD. Řada jeho studentů byla přijata na konzervatoře nebo Akademie doma i v zahraničí (AMU, VŠ Basilej, Julliard USA). Od roku 1989 je pravidelným členem v porotách kytarových soutěží nejen doma, ale i v zahraničí. Tentýž rok zakládá nahrávací studio a hudební vydavatelství Principium. V něm nahrává desítky CD předních českých i světových kytaristů. Mezi významné projekty patří například nahrávky Petra Saidla,, Milana Zelenky, Martina Myslivečka, Vladislava Bláhy, Pavla Steidla, Carla Domeniconiho, Prague Guitar Quartet, a mnoha dalších. V současné době dokončuje nahrávku CD Vladimíra Mikulky vydávané u příležitosti čtyřiceti let jeho koncertní činnosti. Jeho CD získávájí nejvyšší ocenění od kritiky jak v českých, tak i zahraničních hudebních časopisech (TIP Harmonie za CD Petra Seidla, Classical Guitare Magazine, Chachiers de Guitare). Od roku 1997 vede mistrovské kurzy na mezinárodních festivalech klasické kytary v Novém Strašecí a Brně, na kytarovém festivalu v Mikulově pořádá informativní kurz zvukové a hudební režie. V roce 1998 uspořádal spolu s Magistrátem hl. m. Prahy festival Dny české klasické kytary věnované poctě Štěpána Urbana na Chodovské tvrzi v Praze. Věnuje se koncertní činnosti, z poslední doby v prosinci 2008 celovečerní recital v Basileji, v červnu 2010 série koncertů (Basilej, Freiburg, Colmar, Lausanne). www.firmy.cz/detail/741882-zdenek-dvorak-principium-praha-sedlec.html

KŘEHNAČ

Martin Křehnáč, Dipl. um.

Martin Křehnáč narozen 1971 v Praze. Vystudoval na Státní konzervatoři v Pardubicích obor klasická kytara.Vyučoval 1 rok na ZUŠ v Hostinném a 2 roky v ZUŠ U půjčovny v Praze 1 klasickou kytaru. Byl 8 let pedagogem na ZUŠ Lounských v Praze 4 a nyní vyučuje klasickou kytaru na ZUŠ Štefánikova v Praze 5. Na Mezinárodní konzervatoři Praha vyučuje klasickou kytaru, obligátní kytaru a korepetici. Vystupoval na řadě koncertů v České republice. Studoval v letech 1997-2003 v Německu a ve Švýcarsku waldorfskou pedagogiku a teologii. Zde se také věnoval koncertní činnosti. Koncertoval sólově ve Stuttgartu, Basileji a v Kostnici. Pořádal komorní koncerty v různých seskupeních. (flétna, kytara, housle, violoncello a klavír) V roce 2010 koncertoval v Japonsku. Na programu jeho kytarového recitálu byla Fuga a moll Johanna Sebastiana Bacha, Preludia H. Villa-Lobose, Suita A dur Ivana Jelínka a skladby Štěpána Urbana. V létě 2011 a 2012 koncertoval s flétnistou Mariem Mesanym v japonské Nagoyi. Na jedonom z koncertů vystupoval s Nagoyiskou filharmonií. V roce 2013 a 2014 koncertoval se studentem MKP Janem Jandou v japonské Nagoyi, Naře, Kumanu, Toyotě, Yokohamě a v Tokiu. Na programu byly pěvecké koncerty s kytarou a koncerty kytarového dua.

matousekm300.jpg

Milan Matoušek, DiS.

Dosažené vzdělání: - 2000 – 2006 Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka (obor rocková kytara – p.prof. Petr Bierhanzl, improvizace – p.prof. Zdeněk Dvořák, Jan Kučera, souborová hra (Lab band ) – p.prof. Bohuslav Wolf) Hudební praxe: - současnost - člen doprovodné kapely Xindla X, sólová tvorba (www.milanmatousek.net), projekt „Pink Floyd Acoustic Duo“ (www.pfad.cz) - předchozí praxe – spolupráce s: Jitka Smutná, Petra Hapková, Petr Poláček, Vlasta Horváth, Milan Černohouz, Hanka Joová a další.

tuhacek300.jpg

Petr Tuháček, DiS.

Absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka obor rocková kytara. Ocenění nejlepší kytarista Michalem Pavlíčkem na soutěžním Rockfestu Dobříš. Pedagogická činnost od roku 2000: ZUŠ Dobříš, Come to Jam, Jam Music Institute, Kytarová škola Petra Tuháčka. Hudební spolupráce: Lešek Semelka & S.L.S., Milan Schelinger Band, Death Revival, studiová činnost, vlastní projekty...

cunta300.jpg

Lukáš Čunta, DiS.

Lukáš Čunta je absolventem konzervatoře Jaroslava Ježka, kde studoval hru na basovou kytaru pod vedením profesora Milana Plechatého. Svou absolventskou práci pojal prakticky – dal dohromady všechny své zkušenosti a s pomocí profesorů Vladimíra Hory a Milana Plechatého vytvořil školu Nácvik stupnic pro basovou kytaru. Kromě basové kytary se věnuje také tvorbě a nahrávání vlastní hudby. V současné době hraje v kapele zpěvačky Olgy Lounové nebo Davida Deyla. Mezi méně známé skupiny, ve kterých působí, patří Behindthedoor (fusion), Silegrail (progress rock) nebo v kapela TheBarbers, kterou sám založil a vede. Dále spolupracoval nebo spolupracuje s Ivou Frühlingovou, Kamilou Nývltovou, Otou Balagem, Eliškou Bučkovou nebo Ivanou Korolovou. Při různých příležitost doprovázel také interprety jako: Karel Gott, Kamil Střihavka, Helena Zeťová, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Bára Basiková, Katarína Landlová, Bohuš Matuš, Bohouš Josef, Bára Basiková, Martina Pártlová, Debbi, Markéta Konvičková, Tereza Kerndlová, Pepa Vojtek. Hraje na aparáty značky TC Electronic a baskytary značky LaklandSkyline a Yamaha BB-NE II.

IMG_1000.JPG

MgA. Hedvika Mousa Bacha

Je absolventkou Gymnázia Jana Nerudy s hudebním zaměřením (2004) u Hany Müllerové-Jouzové, Pražské konzervatoře (2006) a HAMU (2012) u doc. Jany Bouškové.

Během svým studií se zúčastnila mistrovských kurzů u světoznámých harfistek I. Perrin a I. Moretti a M. Ch. Cleary V letech 2007-2008 byla na zahraniční stáži ve švýcarském Lausanne, kde studovala na Haute École de Musique u Chantal Mathieu.

V roce 1999 zvítězila v soutěži „Hudba na gymnáziu“ a v roce 2002 získala cenu Anny Hostomské na festivalu mladých interpretů „Preludium“ v Šumperku.

Hedvika Mousa Bacha se intenzivně věnuje komorní i sólové dráze a spolupracuje s mladými talentovanými umělci jako je sopranistka M. Mátlová, K. Janů houslistka M. Růžková-Urbanová či violistka J. Hosprová, se kterými vystupuje na koncertních pódiích a hudebních festival jak v České Republice, tak i v Německu, Francii Švýcarsku a Maďarsku. V roce 2014 vyšlo její  první CD „Beau Soir“. Skladby francouzských mistrů impresionismu a romantismu natočila společně s houslistkou M. Urbanovou .Vedle klasického žánru se zajímá i o českou soudobou a populární tvorbu. Je vyhledávanou interpretkou soudobých skladatelů, uvedla premiéry skladeb autorů např.: Z .Zahradníka , M. Müllera. a L. Davida, M. Smolky. Byla přizvána ke společným projektům Lenky Dusilové, Beaty Hlavenkové, Ivy Bittové, Dary Rollins a Dana Bárty.  Nedílnou součástí jejích aktivit je orchestrální a pedagogická činnost. Pravidelně spolupracuje s orchestry: Orchestr hl..m. Prahy FOK, Orchestr Berg, Talichova komorní filharmonie a Státní opera Praha. Od roku 2008 také vyučuje hru na harfu na ZUŠ Lounských v Praze. V letech 2009-2010 byla členem Filharmonie Hradec Králové.

Michal Žára

caba.jpg

Působí postupně nebo i současně v nejrůznějších formacích countryového, tanečního, swingového a folklorního charakteru na mandolínu, tenor banjo, housle, kytaru akustickou i elektrickou a kontrabass. Taktéž zpívá sólo i vícehlas. Ze zmíněných kapel jmenujme známější Domino, Šlapeto, The Swings a samozřejmě Blueground, kde zastává místo houslisty.

MgA. Martin Cába

MATOUSEK

Martin Cába se zúčastnil se řady mistrovských kurzů a přivezl si úspěchy z mnoha soutěží. Spolupracoval s orchestry a soubory jako je Plzeňská filharmonie, Consortium musicum a Apollon Quartet. Vít Dvořáček také studuje na HAMU v Praze. Absolvoval řadu kurzů u známých kytaristů z celého světa a rovněž uspěl v českých i mezinárodních soutěžích. 

Filip Kudelásek.jpg

Filip Kudelásek, DiS.

Od roku 2012 studoval na Pražské konzervatoři ve třídě pana Václava Kučery. Po dvou letech přestoupil na konzervatoř v Pardubicích k panu Petru Saidlovi. Po dobu svého studia se aktivně účastní mezinárodních kytarových festivalů (např. Kytara Kutná Hora, Kytarový festival Mikulov). Zároveň je členem organizačního týmu Kytarové soutěže s mistrovskými kurzy Kutná Hora. Zúčastnil se řady mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru, jako jsou Marco Socías, Zoran Dukić, Tatiana Stachak, Stefan Schmidt a Johannes Monno.

Aktivně vystupuje na různorodých akcích a koncertech po České republice, a to jako sólista i jako komorní hráč. Za zmínku stojí spolupráce s významným smyčcovým kvartem Apollon, se kterým již odehrál řadu koncertů.

vrbík.jpg

Jiří  Vrbík, DiS.

Během studia na Střední průmyslové škole jaderné techniky jsem navštěvoval LŠU Praha 4 – Lounských. Zde jsem byl pod vedením virtuózního kytaristy prof. Zdeňka Dvořáka oslněn krásou a možnostmi klasické kytary a hrou na kytaru jsem se začal velmi intenzivně zabývat. Po maturitě na SPŠ jaderné techniky jsem ještě vystudoval dva semestry strojní fakulty, po přijetí na konzervatoř jsem se však rozhodl studia na ČVUT zakončit a kytaře a hudbě se věnovat profesionálně. Na Státní konzervatoři Praha jsem byl studentem prof. Jiřího Jirmala a prof. Štěpána Raka, po dobu nepřítomnosti prof. Jirmala také prof. Karla Raymana. Studium Státní konzervatoře Praha jsem ukončil s vyznamenáním v roce 1987 absolventským koncertem a diplomovou prací „Segoviův přínos kytaře“. Své pedagogické působení jsem zahájil ještě během studia na konzervatoři na LŠU Na Popelce, Praha 5. Zdejšího mého žáka Patrika Henela jsem dovedl k přijetí na konzervatořI, dnes se uplatňuje jako kytarista a pedagog. V průběhu let se několik mých žáků úspěšně zúčastnilo kytarových soutěží. Cca 10 let jsem také učil hru na kytaru na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy – obligátní kytaru i kytaru jako hlavní obor. Nyní působím na ZUŠ Olešská a na Mezinárodní konzervatoři Praha. Vedle pedagogického působení jsem se vždy snažil uplatnit jako kytarista, hlavně v komorních souborech (dua, tria, kvarteta) s různými kolegy (např. Michalem Hromkem, Pavlem Švábem, Markem Jandou, Jiřím Voborským a dalšími, např. se sólistou Opery Národního divadla Pavlem Červinkou v tuzemsku i zahraničí (Polsko, Rakousko, Německo).

KLIMENT
  • Black Facebook Icon
bottom of page